Zrodil se fond Proni

B tým
4 min readNov 30, 2021

Výrazné barvy, intimní dotyky, trefný název a komunikační koncept. Vytvořili jsme identitu nového fondu Proni, který bude pomáhat ženám široko daleko.

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno Vít Weinberger spolu s kolegyní Eliškou Vinklerovou nám přišli představit úžasný projekt. Jednalo se o založení nového nadačního fondu, který by pomáhal zmodernizovat porodnice v Bohunicích a na Obilním trhu, zpropagoval nově vznikající Centrum porodní asistence a do budoucna pomáhal i s dalšími tématy spojenými se zdravím žen. Doprovázel je také fotograf Janis Voudouragkakis, neboli Taka Tuka.

Pustili jsme se hned do práce, neboť jsme věděli, že to je velká výzva, navíc bohulibá a s obrovským dopadem na život kolem nás. Neodradil nás ani koronavirus, který zrovna klepal na dveře, měnil všechno kolem nás a většinu našich setkání posunul do videohovorů. Ale to nevadilo, jelikož zástupci vznikajícího fondu měli jasnou vizi, která naši práci usnadnila.

Název? Porod!

Jakmile jsme měli k dispozici všechny potřebné informace a určili jsme si, jak se fond chce profilovat, které argumenty vidíme jako nejpodstatnější a jaké komunikační prvky budeme využívat, čekalo na nás vymýšlení názvu pro nový fond.

Nejdříve jsme pracovali s názvy od zakladatelů fondu, které využívaly starobylé ženské postavy — Venuše, Vesna, Živa, Provoda a tak dál. Říkali jsme si ale, že si nový fond zaslouží také moderní a méně obvyklý název. Vždyť jde o lidi s obrovským elánem a snahou modernizovat poměrně konzervativní prostředí. Nechtěli jsme proto žádnou mýtickou postavu, historickou osobnost nebo zdrobnělinu s čápem či jiným zvířátkem.

Z desítek adeptů na nový název jsme několik vybrali a požádali asi stovku žen různého věku o zpětnou vazbu. Pár nápadů vyskočilo do popředí a našeho favorita si oblíbil i klient. A tak vznikl Nadační fond Proni. Název, který jednoduše odráží hlavní poslání fondu.

Ten nejkrásnější dotyk

„Jaký tvar odráží ženskost, plodnost, koloběh života?“ zeptala se sebe sama grafická designérka Barča Magulová, která si vzala vizuální identitu fondu na starost. Ano, nejlépe vše vystihuje kruh. Symbolem fondu se tak stal výrazně modrý kruh. Člověk by stereotypně mohl očekávat, že bude červený nebo růžový, ale tomu jsme se chtěli vyhnout.

Kruh poté v různých výřezech prostupuje celou vizuální identitu, která je primárně vyvedena v modro-oranžové kombinaci. Pro další témata jsou používány další barevné kombinace, ať už je to zeleno-růžová nebo červeno-žlutá. Typografie je serióznější, vzbuzuje důvěru a odráží vážnost témat.

Důležité jsou pro komunikační koncept také fotografie od Taka Tuky. Barča zvolila detail dotyku, jako gesta vystihujícího spojení mezi maminkou a miminkem, porodní asistentkou a budoucí maminkou nebo ošetřujícím lékařem a ženou řešící své zdraví.

Jsme tady pro ni

Komunikační koncept dále pracuje s názvem. Využívá ho ve sděleních, vznikají tak spojení jako: jsme tady pro ni, udělejte to pro ni, buďte tu pro ni a podobně. Pro případnou propagační kampaň vznikl odvážnější koncept postavený na citoslovcích a citacích, které se ve vypjatých emocích nesou porodním sálem. Sociální sítě by pak měl doplnit slovník s málo známými pojmy z oblasti porodnictví.

Video na všech plakátech a materiálech

Veškeré informace o fondu Proni si můžete přečíst na webu www.fondproni.cz, naleznete tam rovněž příběhy žen, informace o aktivitách a hlavně darovací formulář, který určitě musíte vyzkoušet.

Vytvořili jsme animované video, které představuje fond Proni a Centrum porodní asistence FN Brno. Autorkou ilustrací a animace je Polina Rodionova. Jeho specifičností je, že se na něj můžete kdykoliv podívat přes aplikaci Artivive. Stačí namířit váš mobil na logo fondu, ať už je na nějakém letáku, plakátu, banneru nebo i v elektronické podobě na monitoru obrazovky. Jde o takzvanou rozšířenou realitu. Vyzkoušejte. Nebo se na video můžete podívat zde:

Projekt pokračoval v podobě vytvoření webu porodnice FN Brno, ale o tom někdy příště.

Vizuální identita: Barbora Magulová a kol.

Josef Káles
za studio David Geč

--

--

B tým

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. https://btym.cz/