Už VIM

B tým
3 min readSep 15, 2021

Ten, kdo ví a neví, že ví, spí. Probuďte ho. Ten, kdo neví a ví, že neví, je prostý. Poučte ho. Ten, kdo neví a neví, že neví, je hloupý. Vyhněte se mu. Ten, kdo ví a ví, že ví, je moudrý. Následujte ho. A my víme, že nic nevíme, ale že ve VIM vědí moc.

Středisko služeb školám a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, užívající zkratku SSŠ, nás oslovilo se zájmem výrazně změnit svou komunikaci. Organizace vzdělává učitele, pomáhá školám zvládnout rutinní záležitosti a organizuje pro študáky výlety a další aktivity. Do úkolu jsme se rádi pustili, a to nejen kvůli výzvě v podobě nového názvu, ale i nutnosti propojit identitu s logem Jihomoravského kraje.

Víme, jak vytvořit značku

Na vytvoření nebo rebranding značky máme vyvinutou vlastní metodiku, která zahrnuje vstupní rozhovor, workshop o osobnosti a dalších parametrech nové značky, moodboard vizuálních stylů a další kroky na cestě za novým brandem. Ze sebraných informací jsme vytvořili strategii, jak by měla značka komunikovat, a navrhli jsme tři varianty nového názvu. Jednoznačným vítězem se stal apokryf VIM — Vzdělávací institut pro Moravu, který vystihuje, o co se celá organizace snaží. Zároveň jej lze snadno používat v komunikaci a doplňovat o různá témata — Vim, jak na vzdělávání, kam na exkurzi, jak vést školu a podobně.

VIM je krajskou příspěvkovou organizací a má tak společného zřizovatele zejména se středními školami. Bylo žádoucí, aby se identita Jihomoravského kraje do identity organizace propsala. Využili jsme proto užívaného červeného písmena „m“. Specifický odstín červené se stal primární barvou institutu.

Víme, jak pracovat s konceptem

Přemýšleli jsme také, jak proces vzdělávání, učení, lektorování probíhá. Říkali jsme si, že každý si v zápiscích zvýrazňuje důležité informace a myšlenky pomocí podtrhávání a kroužkování. Zároveň se při školení používají tzv. post-ity jako nosiče zajímavých poznámek a nápadů. Celá vizuální identita právě tyto prvky vzdělávacího procesu využívá.

Pro tři oblasti služeb - vzdělávání, služby školám a exkurze jsme použili tři „post-itové“ barvy, které přehledně oblasti rozlišují a klíčová slova jsme zakroužkovali či podtrhli.

Páteří organizace jsou také její zaměstnanci. Ve VIM pracují zkušení odborníci, kteří mají co nabídnout. Chtěli jsme proto na vizuálech pracovat s reálnými lidmi. Vedle paní ředitelky se tak na plakátech a dalších nosičích objevují zástupci jednotlivých oblastí služeb.

Po pozitivním přijetí jsme se pustili do implementace nové značky. Vznikl web, ale také plakáty, citylighty a různé propagační materiály. Vizuální identita je výrazná, což je nyní viditelné v ulicích Brna, protože VIM vede větší zahajovací kampaň pro představení své nové značky. Zahlídli jste to? Jak se vám VIM líbí?

Vizuální identita: Michaela Nerudová a kol.
Foto: KIVA

Josef Káles
za tým studia David Geč

--

--

B tým

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. https://btym.cz/