Hejtmanem Jihomoravského kraje by se měl stát starosta obce Velatice Jan Grolich, který zaznamenal velký úspěch v nedávných krajských volbách. Minulé léto nás oslovil s prosbou o vytvoření vizuálního a komunikačního stylu jeho připravované kampaně. A tak jsme se pustili do práce.

Cíl zněl jasně — vytvořit komunikační koncept, který by zaujal a Honza by zabojoval o pozici hejtmana v podzimních krajských volbách. Líbilo se nám, jak ke kampani přistupuje, že ji řeší s dostatečným předstihem, má jasnou představu a vizi o tom, co by chtěl s Jihomoravským krajem dělat. David navíc Jana dobře zná, požádal kolegy ve studiu, jestli nemá nikdo zásadní problém s kampaní pro lidoveckého lídra. Politika je přece jen citlivá oblast a věděli jsme, že pokud má být práce úspěšná, musí s tím být každý člen našeho týmu v souladu.

Oblíbený, ale málo známý starosta Velatic

Hledá se hejtman

Říkali jsme si, že krajské volby jsou na okraji pozornosti, nebyli jsme vlastně schopní vzpomenout si na jméno našeho hejtmana a kdy jsme ho naposledy viděli. Politické kampaně bývají navíc z naprosté většiny úplně stejné, plné klišé a nereálných slibů. Toho jsme se chtěli vyvarovat. Naše myšlenky se pro první fázi kampaně ubíraly směrem, že budeme Honzu hledat pomocí plakátů ve stylu „Wanted“, to se později posunulo do sloganů: „Viděls ho?, Slyšels ho?“. Neměli jsme však tolik prostředků, abychom byli schopni udržet vícefázovou kampaň.

Všecko bude!

Přišli jsme tedy s konceptem, který na to upozorňoval a byl zaštítěn sloganem „Všecko bude!“. Celá linka zdůrazňovala, že Honza je úspěšným starostou obce, moc dobře zná problémy, které je třeba řešit. Namísto velkohubých slibů je třeba ukázat na pár klíčových bodů, které je reálné v následujících letech vyřešit. Řešili jsme životní prostředí, způsob opravy silnic, péči o seniory, ale také, že hejtmana musí každý obyvatel kraje znát, musí s lidmi komunikovat.

Hráli jsme si s možností využít místních nářečí, abychom se odlišili. Z tohoto nápadu sešlo. Věnovali jsme se dál myšlence Všecko bude, vymysleli k tomu i merch — špunty do uší proti politickým kecům, placky, děckám kolotoč atd.

Honzovi jsme poté přidali k fotce „lajkovací“ palec. Museli jsme se také zabývat tím, že jednotný mustr KDU-ČSL pro krajské kampaně vypadal úplně jinak, zapadal do podoby klasických politických kampaní, a to jsme nechtěli. Snažili jsme se tedy alespoň nějaké prvky od KDU dostat do našich plakátů, ale Honza si dokázal prosadit ve straně svoji kampaňovou linku. Což byl důležitý krok.

Přišla korona

Novým hejtmanem

Honza však dokázal udržet vysokou podporu z minulých voleb a i přes nárůst ostatních opozičních stran zaujal voliče nejvíce, což mu (jak to zatím tak vypadá) přinese možnost naplňovat své vize v roli hejtmana Jihomoravského kraje. Máme radost, že jsme mohli být u zrodu této kampaně a odstartovat nový styl politiky v kraji. Držíme palce.

Josef Káles, David Geč, Radoslav Cichý
za Studio DG

Volební tým Jan Grolicha:
František Černín, volební manažer
Tobiáš Grolich, grafik

Výsledky krajských voleb v Jihomoravském kraji:

Nejpreferovanější kandidáti krajských voleb (celá ČR):

Honzův web: www.jangrolich.cz

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz