Hejtmanem Jihomoravského kraje by se měl stát starosta obce Velatice Jan Grolich, který zaznamenal velký úspěch v nedávných krajských volbách. Minulé léto nás oslovil s prosbou o vytvoření vizuálního a komunikačního stylu jeho připravované kampaně. A tak jsme se pustili do práce.

Cíl zněl jasně — vytvořit komunikační koncept, který by zaujal a Honza by zabojoval o pozici hejtmana v podzimních krajských volbách. Líbilo se nám, jak ke kampani přistupuje, že ji řeší s dostatečným předstihem, má jasnou představu a vizi o tom, co by chtěl s Jihomoravským krajem dělat. David navíc Jana dobře zná, požádal kolegy ve studiu, jestli nemá nikdo zásadní problém s kampaní pro lidoveckého lídra. Politika je přece jen citlivá oblast a věděli jsme, že pokud má být práce úspěšná, musí s tím být každý člen našeho týmu v souladu.

Oblíbený, ale málo známý starosta Velatic

Honza je sice právník, ale posledních deset let starostoval obci Velatice a byl čtyři roky také krajským zastupitelem. Zaujal nás Honzův smysl pro humor, kdy se poslední roky prezentoval na sociálních sítích jako Cool starosta. Věděli jsme, že jeho koníčkem je ochotnické divadlo a vystupování jako stand-up komik. Prezentace na veřejnosti je tak jeho velkou výhodou. Prioritou a zásadním milníkem byla popularizace jména Grolich a otázka, jak toho dosáhnout.

Hledá se hejtman

Celá práce začala tím, že jsme byli přizváni na prezentaci výzkumu veřejného mínění a volebních preferencí v Jihomoravském kraji. Sedli jsme si s Honzovým týmem a udělali si jasno v jeho programových prioritách a jedinečnostech. Poté jsme se pustili do práce na prvních návrzích.

Říkali jsme si, že krajské volby jsou na okraji pozornosti, nebyli jsme vlastně schopní vzpomenout si na jméno našeho hejtmana a kdy jsme ho naposledy viděli. Politické kampaně bývají navíc z naprosté většiny úplně stejné, plné klišé a nereálných slibů. Toho jsme se chtěli vyvarovat. Naše myšlenky se pro první fázi kampaně ubíraly směrem, že budeme Honzu hledat pomocí plakátů ve stylu „Wanted“, to se později posunulo do sloganů: „Viděls ho?, Slyšels ho?“. Neměli jsme však tolik prostředků, abychom byli schopni udržet vícefázovou kampaň.

Všecko bude!

Síla politických klišé však byla zásadnější. Při našich rešerších volebních kampaní jsme zjistili, že všichni slibují všem všechno a všecko již bylo slíbeno.

Přišli jsme tedy s konceptem, který na to upozorňoval a byl zaštítěn sloganem „Všecko bude!“. Celá linka zdůrazňovala, že Honza je úspěšným starostou obce, moc dobře zná problémy, které je třeba řešit. Namísto velkohubých slibů je třeba ukázat na pár klíčových bodů, které je reálné v následujících letech vyřešit. Řešili jsme životní prostředí, způsob opravy silnic, péči o seniory, ale také, že hejtmana musí každý obyvatel kraje znát, musí s lidmi komunikovat.

Hráli jsme si s možností využít místních nářečí, abychom se odlišili. Z tohoto nápadu sešlo. Věnovali jsme se dál myšlence Všecko bude, vymysleli k tomu i merch — špunty do uší proti politickým kecům, placky, děckám kolotoč atd.

Honzovi jsme poté přidali k fotce „lajkovací“ palec. Museli jsme se také zabývat tím, že jednotný mustr KDU-ČSL pro krajské kampaně vypadal úplně jinak, zapadal do podoby klasických politických kampaní, a to jsme nechtěli. Snažili jsme se tedy alespoň nějaké prvky od KDU dostat do našich plakátů, ale Honza si dokázal prosadit ve straně svoji kampaňovou linku. Což byl důležitý krok.

Přišla korona

V březnu jsme odevzdali grafiku, aby s tím volební tým mohl pracovat dál. Nicméně přišla nečekaná a neobvyklá situace — korona, která změnila život kolem nás a mění ho vlastně dodnes. „Všecko bude“ se ve světle nových událostí zdálo být trochu drsné, Honzův tým se však situace nezalekl, komunikační linka v kampani zůstala a objevil se nový slogan „Grolich je jinej“. Honzova aktivita a jeho schopnosti srozumitelně prezentovat řešení dlouhodobých problémů v kraji se projevila v kampani naplno.

Novým hejtmanem

Lidovci se celorepublikově potýkají s nemilým trendem, průzkumy jim ukazují podporu kolem volební klauzule — tedy 5 %. V Jihomoravském kraji však měli vždy silnější podporu, ačkoliv aktuální průzkumy ukazovaly, že tomu už tak nemusí být.

Honza však dokázal udržet vysokou podporu z minulých voleb a i přes nárůst ostatních opozičních stran zaujal voliče nejvíce, což mu (jak to zatím tak vypadá) přinese možnost naplňovat své vize v roli hejtmana Jihomoravského kraje. Máme radost, že jsme mohli být u zrodu této kampaně a odstartovat nový styl politiky v kraji. Držíme palce.

Josef Káles, David Geč, Radoslav Cichý
za Studio DG

Volební tým Jan Grolicha:
František Černín, volební manažer
Tobiáš Grolich, grafik

Výsledky krajských voleb v Jihomoravském kraji:

Nejpreferovanější kandidáti krajských voleb (celá ČR):

Honzův web: www.jangrolich.cz

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz