Pohádka o deseti vaječňácích

Vánoční atmosféra se line vzduchem a svátky klidu se blíží. V běžném životě firem to znamená, že je čas myslet nejen na své blízké, ale i na své klienty. Každý řeší vánoční PFka a dárky klientům. My rozdáváme každý rok stejný dárek, a přitom je pokaždé jiný. Jak je to možné? Poslouchejte.

Psal se rok 2011, když David před Vánocemi řešil otázku, co s dárkem pro své první klienty? “Mám k nim srdeční vztah, nemůžu jim dát něco kupovaného, musím to vyrobit!” a jak David řekl, tak taky udělal. Se svými věrnými stoupenci Radkem a Tomášem se chopili díla a jali se vyrábět vánoční lektvar, likér ze všech nejvzácnější — vaječný likér!

Druhý rok už se Davidova družina rozrostla o další členy a jak přišel čas Vánoc, David bouchl pěstí do stolu a rozhodl: “Letos nebudeme náš cenný vaječňák lít do ošklivých lahví z obchodu! Že jsme grafičtí mágové, navrhneme si etiketu vlastní,” a jak řekl, tak taky udělal.

2012 Likérové vejce

První návrh vaječňáku byl prostý, leč s vtipem. Štítky ručně malované, ale nuda to není, jasný pane. Vznikl příběh o alkoholické slepici a likérovém vejci. Vskutku vánoční pohádka plná zvratů a šťastných konců.

2013 lickAIR

Víte že, slovo likér pochází z anglického lick air — doslova lízat vzduch? Vaječňák je tak lehký a krémový, že vám navozuje pocity jakoby vám lehkly nohy a létali jste vzduchem. Ale pozor, abyste se přitom příliš nelízli!

A protože je vaječňák záležitost žloutková, přibalili jsme i pochutinu bílkovou — kokoSKI.

2014 Vaječňák jako meducína

Alkohol léčí. Nebo alespoň si to mysleli v pradávných dobách. Není náhoda, že se ve starých apotékách prodával hlavně líh a občas bylinky. Láhev jsme zabalili do papíru potištěného našimi fotkami a s lékárenskou cedulkou: “Před užitím se s nikým neraďte!”. Staré dobré časy, dnes se musíte o účincích vaječňáku nejdřív poradit se svým lékárníkem.

2015 EGGO

Je léty ověřeno, že vaše ego roste s množstvím požitého vaječňáku. A pokud se ten vaječňák jmenuje EGGO, jeho účinek se zdvojnásobuje. Během pití je důležité myslet především na sebe a nedělit se. Aspoň jednou do roka si to přece můžete dovolit.

2016 Báječňák

Co všechno je potřeba, abyste z designu láhve pochopili, že nabízená tekutina je vaječňák? Zjistili jsme, že velmi málo.

Další návrhy

2017 Eggermaister

Eggermaister je vánoční bratr Jaggermaisteru. Ujala se ho tehdy Kája a oblékla láhev vlněného vánočního svetru. Inspirací se jí staly lahve na pití s rukávem, které udrží teplotu nápoje a zároveň chrání před opotřebením.

Jak vánoční! Hohoho. Frohe Weihnachten!

Inspirace pro vánoční svetr

2018 Eggoista

Je zajímavé, že vaječňák je považován za nejvíce egoistický nápoj. Náhoda? Roku 2018 nás poctil svojí přítomností Eggoista, kterého vymyslela designérka Míša. Odkazuje na staré lékárenské dózy a lahvičky, a je vyroben z tmavého skla, tak typického pro toto nádobí. Stejným stylem byla pojata i etiketa s podrobným složením a návodem, jak jej vypít. Nutno podotknout, že Eggoista byl jedním z nejoblíbenějších vaječňáků. (Trocha egoistické chvály nikdy neuškodí.)

2019 Eggsperiment

Rok 2019 byl ještě plný pohody a také příležitostí pro velké eggsperimentování. Láhve se tenkrát ujal Libor. Jeho nápoj byl inspirován zemí vycházejícího vejce. Vaječňák byl zbarven a dochucen matcha čajem, aby probudil vaše smysly nejen o Vánocích, ale aby vás nabudil i během vykračování do nastávajícího roku kohouta.

2020 Miracule eggie

Pozóór, kouzlo! Smícháte žloutky, cukr, rum a jednu tajemnou přísadu a tadááá… vznikne vám nejlepší vánoční nápoj na celičkém světě. Loňský trik vytvořila designérka Barča. Nosná myšlenka byla propojit kouzlo Vánoc s moderními technologiemi. Celá magie byla dokonána pomocí virtuální reality.

Můžete si to vyzkoušet sami. Stáhněte si aplikaci Artivive a najeďte telefonem na zlaté vejce. Vzápětí se vám rozehraje animace s kouzelníkem a jeho vejcem.

2021 Strécův vaječňák

A jaký byl ten letošní vaječňák? Po letech experimentování jsme se vrátili ke kořenům, ke starým hodnotám a dobrým časům. David se proměnil ve stréca, kterej rozdává vaječňáky jak divej už 10 let. Koncept je jasnej, pravej luxus se totiž skrývá v těch domácích věcech, tradičně vyráběných a dělaných od srdce. Tíhneme k Moravě a domácím alkoholům. Jsme národ zavařovačů a v malé sklenici zvládneme uchovat marmelády, utopence, omáčky nebo i přebytky domácí pálenky, která se už nikam nevešla. Jenom přelepujeme etikety s názvy a ročníkem.

Letošní vaječňák připravila Baška, která se inspirovala starým slovenským zvykem, nosit pálenku na výlet v zavařovačce.

Dalo by se říct, že jsme oběhli celý kruh, abychom se vrátili na začátek. Od příštího roku se můžete těšit na novou éru. Budou to vaječňáky nebo něco jiného? To ukáže čas.

Vizuální identita: David Geč a kol.

Barbora Fouldová
za studio David Geč

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz