Odvážně obarvená JAMU

Brněnská JAMU se nyní prezentuje pomocí nového jednotného vizuálního stylu z naší dílny. Staví na jedinečnosti, odvaze a tvořivosti instituce plné uměleckých duší.

Dlouhá léta používala univerzita logo s tváří Leoše Janáčka. Před dvěma lety však představila zcela nové logo od studia NMDS, které staví na zdvojení všech písmen v názvu, což odkazuje na zaměření školy na dvě oblasti — hudební a divadelní. Na kompletní vizuální styl bylo vypsáno výběrové řízení. Uspěli jsme v něm a pustili se do práce.

Naše designérka Míša byla postavena před velkou výzvu. Rozpracovat logo od jiných autorů do celé vizuální identity je vždy náročný úkol. JAMU je instituce, jejíž základními částmi jsou Hudební a Divadelní fakulta. Vedle nich však pod univerzitu patří další jednotky — např. Divadlo na Orlí nebo Studio Marta. Každá část má svůj názor a svou hlavu. Všechny však spolu musely ladit, zapadat do zastřešujícího konceptu a přitom být dostatečně rozpoznatelné.

Jedinečná barvená kombinace

Kultura JAMU staví na hodnotách jako jsou — tvořivost, odvaha, jedinečnost, vize a aktivní spolupráce. Stavěli jsme zejména na jedinečnosti a odvaze. Míša se snažila pro obě fakulty najít nepřehlédnutelné barvy, které by je jednoznačně odlišovaly od dalších brněnských univerzit, ale třeba i od pražské AMU. Z několika návrhů byl vybrán ten nejodvážnější.

Původně se nabízela práce s takzvanou komplementární barevností, tedy výběrem protilehlých barev z kruhu barevného spektra. Nakonec jsme obě fakulty napasovali do univerzitami neobsazeného prostoru živých, tvůrčích a odvážných barev. Základní univerzitní černou tak doplňuje Hudební fakulta s fialovou barevností a Divadelní fakulta s růžovou. Univerzitní instituce poté dostaly další výrazné barvy.

Celý vizuální styl se nyní propisuje do všech merkantilií, tiskovin a propagačních materiálů, ale třeba také na nový univerzitní web — www.jamu.cz.

Úspěšně jsme se poprali s velkým projektem spojeným s univerzitou, která k Brnu neodmyslitelně patří. Jen víc takových výzev!

Dopracování vizuální identity: Michaela Nerudová a kol.

Josef Káles
za studio David Geč

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. www.davidgec.cz