Narodil se Bos

B tým
4 min readJan 5, 2021

Ozvali se nám další pivovarníci. Tentokrát se záměrem vytvořit identitu nového pivovaru v Boskovicích. Krásném městečku, které je plné inspirace pro pivní příběhy. Pustili jsme se do toho. S chutí.

Ten proces už znáte. Startovací workshop je vždy o tom poznat našeho klienta, ale hlavně jeho cíle, vize, produkty, služby a další důležité části jeho podnikání. Z takové masy informací sestavíme strategii značky, podle které se poté vytváří vizuální styl a obsah.

Přísně kvalitní

Pánové z nově vzniklého Pivovaru Boskovice se většinu rozhovoru točili kolem jedné priority — aby pivo bylo opravdu poctivé, bez pivních vad a uvařené z kvalitních surovin. Vyprávěli o tom, co jaké pivní vady způsobuje, jak se jim vyvarovat. Od workshopu bylo jasné, že se vše točí kolem této filozofie. Poctivé, kvalitní, tradiční, řemeslné pivo… tyto pojmy dnes všichni používají a ztrácí se tak jejich vážnost. Jak k tomu přistoupit jinak a přitom jednoduše? To je výzva.

Zároveň byl pro nové pivo klíčovým argument, že půjde o jediné boskovické pivo. Před mnoha lety se ve městě pivo vařilo, nicméně nyní je tento pivovar jediným boskovickým.

Velene češ!

Navštívili jsme Boskovice a přečetli si o nich různé příběhy. Nejvíce nás však zaujal ten o založení hradu a města, kdy brněnský kníže zabloudil při lovu v lesích, ale život mu zachránil ptáčník Velen, který jej pohostil, aniž by věděl, o koho jde. Nabídl mu dubovou lázeň, rozčesal vlasy a vousy, prostě se k němu choval velmi… velmi mile. Pán jej pozval do svého sídla v Brně, kde se Velen prokázal sedmizubým hřebenem. Za svou pohostinnost získal rozlehlé lesy a půdu kolem místa, kde později vznikly Boskovice. Symbolem jeho rodu se stal právě sedmizubý hřeben, nyní je i ve znaku města.

Hledání inspirací v Boskovicích.

Tento příběh začala designérka Karolína rozpracovávat do kreslených „komiksů“, zdálo se to být však složité a nepříliš srozumitelné. A proto se vydala jednodušší cestou.

Už nebudu chodit bosko více!

Každý Boskovičák zná pověst o vzniku názvu města. Když Velen stavěl hrad, nemohl pro něj najít vhodné jméno a pak si jednou bosý nakopl palec u nohy a zařval: „Už nebudu chodit bosko více!“ A název byl na světě. Tuto nejzásadnější příhodu z celé legendy jsme se rozhodli využít.

Logo tvoří bosá noha, která zakopává o různé předměty, ať už je to sedmizubý hřeben, hřib nebo klidně i ananas, když v pivu máte poznat zrovna takové chuťové tóny. Vizuální identita je jednoduchá, ale i výrazná, a to i díky pro pivní svět méně obvyklým barvám. Na některých materiálech se pracuje také s horními končetinami, aby si na své přišli i horňáci.

Zvolili jsme i jednoduchý a nejvýstižnější název BOS, který identitě vévodí. Jazyk využívá specifické fráze, jako např.: Chodím na pivo Bos, Točím pivo Bos, Piju pivo Bos, Umíme v tom chodit, Prošlapali jsme cestu…, Tady zakopnete o kvalitní pivo. Filozofii sládka podtrhuje jednoduchý slogan Pivo stále pivem.

Logo Piva Bos.
Logo Piva Bos s legendárním ukopnutým palcem.
Motivy na pivních etiketách.

Nejen v Boskovicích

Pivo Bos se točí samozřejmě v Boskovicích, ale začíná se objevovat třeba i v Brně. Vyzkoušet ho můžete ve stylovém klubu Desert nebo v baru Schrott. Více o pivu zjistíte na www.pivobos.cz

První boskovická piva už můžete vyzkoušet ve vybraných hospodách.

Po Richardovi si připisujeme na účet další pivní identitu. Rozhodně tím nekončíme. Až uvidíte tu další, tak… no, těšte se!

Vizuální identita: Karolína Petrů a kol.

Josef Káles
za studio David Geč

--

--

B tým

Jsme designéři budoucnosti značek. Transformujeme identity. Vytváříme krásu. Zabýváme se strategií a designem značek. https://btym.cz/